MARTA – pedagog ze specjalizacją oligofrenopedagogika; dyplomowana instruktorka pilates; dawniej, w Ostrołęce przez wiele lat pracowała w pomocy społecznej; obecnie na wsi działa jako animator kultury, wiceprzewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich, instruktorka pilates, ceramiczka, prowadzi zagrodę edukacyjną oraz organizuje różnego rodzaju warsztaty we własnym gospodarstwie „Farma Martynika”.
Z pasją zajmuje się gotowaniem zdrowych wegetariańskich i wegańskich posiłków dla swoich gości, prowadzi permakulturowy ogród, tynkuje i zdobi tynkami piece i ściany, szyje i odnawia stare meble.
MATEUSZ – rdzenny warszawiak; absolwent „Batorego” i SGH, pracował jako menadżer oraz prowadził własną działalność gospodarczą; obecnie na wsi pracuje jako zdun i organizuje warsztaty zduńskie dla dzieci i dorosłych. Działa aktywnie w programie „Dolny Śląsk bez dymu” oraz w Grupie Odnowy Wsi Dolnośląskiej.
Z pasją sam remontuje stare gospodarstwo. Wspólnie z Martą prowadzi Gospodarstwo Art-Agroturystyczne „Farma Martynika”.
Marta i Mateusz (47 i 48 lat) są otwarci, pełni pasji i radości z dzielenia się swoją wiedzą. Fascynuje ich
zdrowy styl życia, naturalne budownictwo, permakultura oraz stare rzemiosło.
Obecnie współpracują przy tworzeniu projektu „Rolnictwo wspierane społecznie”. Dążą do całkowitej samowystarczalności żywieniowej swojej farmy.
Od pięciu lat remontują stare, poniemieckie gospodarstwo kupione od Łemków. Ich pasją i życiem na wsi zainteresowała się producentka programu telewizyjnego “Daleko od miasta” emitowanego na kanale Domo+ i Planet.
Są bohaterami 10 odcinka 4 sezonu tego programu. Są również jednymi z bohaterów książki Natalii Sosin Krosnowskiej „Cisza i spokój”, która miała premierę 18 lipca br. Ich praca została doceniona również przez gości przyjeżdżających na Farmę Martynikę i w plebiscycie Gazety Wrocławskiej Wielkie Odkrywanie Dolnego Śląska zajęli I miejsce w powiecie legnickim i II miejsce na Dolnym Śląsku w kategorii Agroturystyka Roku 2018 .
W tym roku planują otworzyć na Farmie trzy pracownie ginących zawodów – kowalską, zduńską i garncarską. Obecnie trwa remont pomieszczeń.
Więcej o Farmie Martynika: www.farmamartynika.pl