Moribaya

Moribaya

O NAS

ANIKA KAMIŃSKA

Z wykształcenia archeolog ze specjalizacją archeologia podwodna, pasjonatka podróży i kultur tradycyjnych. Przede wszystkim jednak muzyk i tancerka tradycyjnego tańca z Afryki Zachodniej. Specjalizuję się w grze na etnicznych instrumentach perkusyjnych z różnych stron świata. Ucząc się gry na bębnach natrafiła na taniec afrykański, którym zafascynowała się od pierwszego wejrzenia.

Pasja do bębnów i tańca jest głównym motywem odbytych podróży na Kubę i do Afryki. Tańca afrykańskiego uczyła się w Mali u znakomitych mistrzów baletów afrykańskich oraz od znanych tancerzy afrykańskich mieszkających w Europie. Prowadzi regularne zajęcia taneczne w Ośrodku Kultury Ochoty w Warszawie, oraz weekendowe warsztaty w całej Polsce, a także liczne warsztaty w ramach festiwali (Serpiente, Wibracje, OFCA- Oleśnicki Festiwal Cyrkowo Artystyczny, Slot Art. Festiwal, Drum Djemboree, S16 – Festiwal Siarki i Ognia)

Uczy gry na bębnach w szkole Klic&Drum. Pracuje z grupami dorosłych oraz dzieci. Udzielała się lub udziela się do dziś w zespołach i projektach: Moribaya, Madrugada, Siesta Trio, Balkan Sevdah, Viaje Al Tambor, Ces’t Ca’ SHO Afryka. Udziela się również jako muzyk studyjny.

MORIBAYA

Grupę tworzą artyści, pasjonaci i podróżnicy z Polski, Burkina Faso, Senegalu i Australii. Połączyło ich zamiłowanie do tradycyjnej muzyki zachodniej Afryki.

Wspólna pasja stała się fundamentem wspaniałej przyjaźni, będącej źródłem radości ze wspólnego muzykowania oraz pozytywnej atmosfery na koncertach. Zespół wręcz zaraża pokładami pozytywnej energii. Żywiołowa, transowa muzyka bębnów oraz ekspresyjny taniec tworzą z każdego widowiska pełną wrażeń podróż do źródeł rytmu. Repertuar zespołu stanowią rytmy i melodie inspirowane muzycznym folklorem ludów Malinke oraz Susu, zamieszkujących tereny odległych Gwinei i Mali.

Grupa wykonuje swoje utwory na autentycznych, tradycyjnych instrumentach afrykańskich takich jak bębny djembe i dundun, flet fula, balafon, kora, krin, carignian i djabara. Członkowie zespołu wielokrotnie podróżowali do Afryki by chłonąc tamtejszy folklor muzyczny, co pozwoliło im głęboko wniknąć i zrozumieć kulturę i tradycję Afryki Zachodniej. Pod koniec 2018 roku zespół wydał swój debiutancki album pod tytułem Kelen.

Jest to zbiór autorskich utworów oraz autorskich aranżacji tradycyjnych rytmów i utworów afrykańskich, które powstały w okresie między 2016 a 2018 rokiem.

Zespół ma na swoim koncie liczne występy przed zróżnicowaną publicznością, w każdym wieku. Gra koncerty w miastach całej Polski i za granicą oraz na festiwalach m. in.: O.Z.O.R.A. (Węgry), Slot Art Festival, S16 – Festiwal Bębnów, Siarki i Ognia, OFCA – Oleśnicki Festiwal Cyrkowo-Artystyczny, Street Party – Warszawa, Festiwal Wibracje, Djembe Marathon (Czeski Krumlov), Drum Djemboree, Around The Rhythm Festival.

Skład zespołu: Anika Kamińska, Paul Grocott, Noumassa Dembele, Amadou Fola, Zbyszek Iwański, Radek Herman, Sławek Charzyński, Gosia Marecka.
Mieszkamy w Warszawie.

Strona zespołu: http://www.moribaya.pl/

CO NA FESTIWALU?

Serdecznie zapraszamy na warsztat z tradycyjnego tańca afrykańskiego akompaniamentem bebnów na żywo.

W Afryce tańczą wszyscy, młodzi i starzy, bez względu na wiek i płeć, ponieważ afrykańskie rytmy wprost porywają do tańca! Możecie przekonać się o tym sami. Na warsztacie będziecie pracować z ciałem przy tradycyjnych rytmach z takich krajów jak Gwinea, Mali, Burkina Faso, Wybrzeże Kości Słoniowej i Senegal, a także przy współczesnej muzyce afrykańskiej.

Taniec afrykański, to bardzo żywiołowa i naturalna forma ruchu o pięknej, długowiecznej tradycji. Dzięki afro można nauczyć się swobody wyrazu ciała, nabrać dobrej kondycji i samopoczucia. Jest to zastrzyk energii i radości możliwy do przyswojenia dla każdego, bez względu na zdolności i predyspozycje.

Wiele kroków w tym tańcu narodziło się z naśladowania czynności życia codziennego lub chęci podkreślenia walorów i cech płci tańczącej, takich jak siła mężczyzn, zwinność, szybkość i skoczność młodych dziewczynek, seksapil i delikatność młodych kobiet, czy też dostojność i elegancję kobiet starszych.

Nauka tego tańca, to także nauka folkloru i rytmów afrykańskich.

Energia i radość płynąca z nieskrępowanych ruchów tańczonych w takt transowej muzyki bębnów sprawiła, że taniec ten staje się coraz popularniejszy w Europie jak i na całym świecie.

Od kilkunastu lat tańczą go nie tylko rdzenni mieszkańcy Afryki, ale także tancerze i choreografowie chcący dotrzeć do źródeł tańca.

Nasza płyta do posłuchania na: http://hyperurl.co/KelenMoribaya

ZNAJDZIESZ NAS TUTAJ

GALERIA ZDJĘĆ

KUP BILET

GOTOWI NA WSPÓLNE ŚWIĘTOWANIE ŻYCIA?

SPOTKAJMY SIĘ NA OWOCOWYM FESTIWALU!

GÓRA

X